Valitse taso

Lappeenrannan nuorisovaltuustovaalit 2015

Lappeenrannan nuorisovaltuusto on valittu. Vaalien ääniharava oli Lyseon lukion Samuli Urpalainen 115 äänellään. Toiseksi eniten ääniä sai Topias Virolainen Sammonlahden koulusta, 87 ääntä, ja kolmanneksi eniten Luca Glace Kimpisen koulusta, 79 ääntä.

Vaaleissa äänesti kaikkiaan 1863 yläkoululaista tai lukiolaista, äänestysprosentin ollessa 54,9. Äänestysprosentti oli hieman alhaisempi, kuin edellisissä vaaleissa, jolloin se oli 56,1. Korkeimmat äänestysprosentit kouluittain löytyvät Lauritsalasta 85,5 % ja Sammonlahdesta, 84,5 %.

Nuorisovaltuustoon valittiin kaikkiaan 35 edustajaa. Heidän lisäkseen Saimaan Ammattiopisto nimeää valtuustoon 6 edustajaa, joten uudessa nuorisovaltuustossa on kaikkiaan 41 edustajaa.

Lappeenrannan järjestyksessään yhdeksäs nuorisovaltuusto aloittaa kaksivuotisen kautensa tammikuussa.

Vaalien tulokset

Itä-Suomen koulu
Rantanen Jenni 19 valitaan
Ranta Matilda 13 varalla
Söderlund Aksia 11 varalla

Itä-Suomen koulun lukio
Saareks Julianna 39 valitaan
Martikainen Marika 27 varalla

Joutsenon koulu
Tiimo Topi 53 valitaan
Temonen Hanna 27 valitaan
Miikki Niklas 25 valitaan
Ylönen Jerry 19 valitaan
Berg Minerva 12 varalla
Temonen Venla 12 varalla
Helminen Nelli 10 varalla

Kesämäenrinteen koulu
Tolvanen Samuli 47 valitaan
Lohi Tiia 42 valitaan
Saikko Auri 36 valitaan
Simut Tiia 33 valitaan
Juutilainen Pyry 28 varalla
Komppa Elli 20 varalla
Sihvo Miikka 17 varalla
Suomalainen 8 varalla
Poutiainen Maija 4 varalla

Kimpisen koulu
Glace Luca 79 valitaan
Pykäläinen Helmi 70 valitaan
Huomo Eero 70 valitaan
Olkkonen Elmo 47 valitaan
Laivamaa Saimi 45 valitaan
Hulkko Noora 29 valitaan
Tammi Sophie 23 valitaan (arvottu)
Lautala Taavi 23 varalla (arvottu)
Parviainen Pekka 22 varalla
Ahonen Lotta 12 varalla
Mäki-Kuusela Julia 11 varalla
Myllynen Ronja 9 varalla
Kolehmainen Miro 8 varalla
Lyytikäinen Tuukka 6 varalla
Salminen Juha 6 varalla
Pulli Ahti 4 varalla

Kimpisen lukio
Kinnunen Sonja 39 valitaan
Taipale Marko 29 valitaan

Lauritsalan koulu
Björn Eemi 42 valitaan
Saimalahti Santeri 41 valitaan
Oikkonen Markus 41 valitaan
Määttänen Niilo 29 valitaan
Markkanen Lauri 26 varalla
Siitarinen Tiia 24 varalla
Kokki Jenny 21 varalla
Mäkeläinen Niclas 21 varalla
Könönen Sofia 14 varalla
Jäkälä Essi 14 varalla

Lyseon lukio
Urpalainen Samuli 115 valitaan
Kopra Tuomas 36 valitaan
Ikonen Samuli 26 valitaan
Silventoinen Juho 22 valitaan
Kauppinen Sanni 10 valitaan
Paakko Juho 7 valitaan

Sammonlahden koulu
Virolainen Topias 87 valitaan
Muhli Mikael 50 valitaan
Peuhkuri Jami 47 valitaan
Riihimäki Liisa 25 valitaan
Pöllänen Eetu 24 varalla

Steinerkoulu
Otewa Calvin 49 valitaan
Kotiranta Jasper 9 varalla

Steinerkoulun lukio
Kankaanpää Emilia 7 valitaan
Hatinen Ellinoora 5 varalla

Saimaan Ammattiopisto
Lemponen Salla
Riaz Yusuf
Tammi Robert

Eniten ääniä saaneet

1 Urpalainen Samuli Lyseon lukio 115
2 Virolainen Topias Sammonlahden koulu 87
3 Glace Luca Kimpisen koulu 79
4 Pykäläinen Helmi Kimpisen koulu 70
5 Huomo Eero Kimpisen koulu 70
6 Tiimo Topi Joutsenon koulu 53
7 Muhli Mikael Sammonlahden koulu 50
8 Otewa Calvin Steinerkoulu 49
9 Tolvanen Samuli Kesämäenrinteen koulu 47
10 Olkkonen Elmo Kimpisen koulu 47
11 Peuhkuri Jami Sammonlahden koulu 47
12 Laivamaa Saimi Kimpisen koulu 45
13 Lohi Tiia Kesämäenrinteen koulu 42
14 Björn Eemi Lauritsalan koulu 42
15 Saimalahti Santeri Lauritsalan koulu 41
16 Oikkonen Markus Lauritsalan koulu 41
17 Saareks Julianna Itä-Suomen lukio 39
18 Kinnunen Sonja Kimpisen lukio 39
19 Saikko Auri Kesämäenrinteen koulu 36
20 Kopra Tuomas Lyseon lukio 36