Sami Parkkinen – Kuka kantaa valoa -näyttelyn sekä Unto Ahjotulen muistonäyttelyn avajaiset Lappeenrannan taidemuseossa 29. 5.
Tervetuloa Sami Parkkinen – Kuka kantaa valoa -näyttelyn sekä Unto Ahjotulen muistonäyttelyn avajaisiin perjantaina 29. 5. 2026 klo 18!
Sami Parkkisen yksityisnäyttely Lappeenrannan taidemuseolla sisältää teoksia vuosilta 2010–2026. Yksi näyttelyn ihmisen henkiseen kasvuun liittyvä teema on isän ja pojan välinen suhde ja sen kehittyminen. Samin ja Arvi pojan yhteinen Isä ja poika -sarja on kasvanut vanhemman ja lapsen väliseksi taideprojektiksi – jaetuksi tavaksi tutkia ja pyrkiä ymmärtää maailmaa. Arvi on tehnyt näyttelyyn "remake"-versioita omasta muotokuvastaan. Aikuisuuden kynnyksellä oleva lapsi on lisännyt isän katseeseen uuden kerroksen. Näyttelyssä on mukana Sami Parkkisen tilaustöinä lappeenrantalaiselle Kotiteollisuus yhtyeelle tehtyjä albumin kuvituksia ja musiikkivideoita.
Sami Parkkisen (s. 1974) teoksia on ollut esillä useissa koti- ja ulkomaisissa gallerioissa ja museoissa kuten Suomen Kansallismuseossa, National Portrait Galleryssä, Circulation(s) – Festival de la Jeune Photographie Européenne valokuvafestivaaleilla Pariisissa ja Suomen valokuvataiteen museossa. Hänen teoksiaan on merkittävissä julkisissa ja yksityisissä kokoelmissa.
Samanaikaisesti Sami Parkkisen näyttelyn kanssa avataan myös Lappeenrannan taidemuseon kokoelmista koottu Unto Ahjotulen muistonäyttely. Ahjotuli teki uran kuvataiteilijana, mutta hän oli myös arvostettu graafikko, performanssitaiteilija, runoilija ja lehdentekijä. Hän sai urallaan monia tunnustuksia, joista merkittävimmät paikalliset olivat Etelä‑Karjalan kulttuuripalkinto ja Kymen läänin taidepalkinto. Viimeisinä vuosinaan hän nautti myös valtion taiteilijaeläkettä.
Sami Parkkinen – Kuka kantaa valoa -näyttely ja Unto Ahjotuli – Muistonäyttely ovat esillä Lappeenrannan taidemuseossa 30.5. – 13.9.2026, Kristiinankatu 8-10, Lappeenrannan Linnoitus.
Avajaistilaisuus on kaikille avoin.
Ystävällisin terveisin,
Mikko Pirinen, amanuenssi
p. 0405226280, mikko.pirinen@lappeenranta.fi
Museo tekee hyvää!